niedziela, 25 września 2016

39. S. McCoy "CÓRKA PIEKARZA"

Ostatnio jestem wciąż zakręcona wokół książek o tematyce II wojny światowej. Zaczęło się od rewelacyjnego "Parabelum", potem była równie dobra "Złodziejka Książek", a teraz siadam do napisania Wam recenzji kolejnej z tego typu lektur. Czy była tak samo dobra, jak poprzednicy?Zapraszam na recenzję "Córki Piekarza" Sarah McCoy:)

Akcja powieści prze biega na dwóch płaszczyznach - współcześnie, w teksańskim mieście El Paso, gdzie Reba Adams pisze artykuł do świątecznego wydania gazety i postanawia przeprowadzić wywiad z Elsie Schmidt, jaka opowiada jej swoje życie w Garmish w Niemczech w czasach II wojny światowej.

Przeczytałam "Córkę Piekarza" za jednym zamachem. Trzeba przyznać tej powieści, że jest niesamowicie wciągająca. Bardziej jednak podobały mi się wątek historyczny niż współczesny. Ten pierwszy miał duszę, a drugi powstał, w moim odczuciu, tylko po to by skleić jakoś fabułę i podwoić wyjątkowość pierwszego.


Powieść jest poruszająca. Podejmuje problemy, które wciąż są okryte obłokiem tabu i do jakich niewiele osób chce wracać. Prześladowania Żydów, ogólnie pojęty holocaust, program Lebensborn,,, o tym wszystkim ludzkość pragnie zapomnieć. To także opowieść o buncie przeciw systemowi, o współczuciu, silniejszym niż strach, poświęceniu w imię zachowania moralności. McCoy pokazała wojnę w sposób brutalny i prawdziwy, jako czas propagandy, zakłamania i ślepego podążania za okropnymi ideologiami.


Przyjemnie było obserwować zależności między bohaterami. Wszak nie znalazłam tu żadnej postaci, która skradłaby mi serce. Cudowna była ta ciepła rodzinna atmosfera, stworzona przez autorkę. Czytelnik mógł ją na prawdę poczuć, uważnie wczytując się w książkę. Ogólnie pomysł na wprowadzenie historii Elsie, jako swego rodzaju rodzinnego sekretu, było zabiegiem bardzo udanym:)

Jestem troszeczkę zawiedziona tłumaczeniem tej powieści. Osoba za to odpowiedzialna chyba zapomniała, w jakich realiach rozgrywa się fabuła, ponieważ niektóre zjawiska czy ludzi nazywała czysto współczesnymi określeniami, co w mojej głowie od razu zapaliło czerwoną lampkę. Dysonans aż bił po oczach. Nie jestem zafascynowana językiem angielskim, ale bardzo zwracam uwagę na to, czy powieść jest dobrze przełożona. Tłumacz musi potrafić oddać to, co napisał w oryginale autor,
A dlaczego polecam Wam tę powieść? Dla wspaniale ukazanej codzienności ludzi "po drugiej tronie barykady", pokazującej, że Niemcy wcale nie mieli tak wspaniałego życia podczas wojny. Świetnym był również wątek Lebensborn, czyli pewnego programu Hitlera, dzięki jakiemu pragnął on stworzyć pokolenie "prawdziwych Aryjczyków". W swojego rodzaju ośrodkach, w których przebywały kobiety, zakwalifikowane do, powiedzmy szczerze, rozpłodu, znajdowała się siostra Elsie. Bardzo ciekawa postać, jej losy obserwowałam w ciągłym napięciu.
Prz czytaniu polecam Wam nie zrażać się do współczesnej osi powieści, jaka jest o wiele gorsza od właściwej części fabuły. Ona może Was na zachęci i nie pokaże wyjątkowości "Córki Piekarza", ale zaręczam, że gdy zagłębicie się w historię Elsie, nie będziecie się mogli oderwać:)

Życzę miłego zaczytania!
A.

~*~
Wydawnictwo: Świat Książki
Rok wydania: 2014
Stron: 424
Tłumaczenie: Elżbieta Kowalewska
Ocena: 8/10

6 komentarzy:

 1. Książka dla mnie, bardzo, zdecydowanie.
  Lubię tę tematykę.
  Pozdrawiam
  http://polecam-goodbook.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 2. Tematyka podoba do tej w "Złodziejce książek".
  Tytuł zapisuję, żeby przypadkiem o książce nie zapomnieć.

  Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo zainteresowałaś mnie tą książką. To życie "po drugiej stronie barykady" musi być ciekawe.

  OdpowiedzUsuń
 4. Muszę w końcu spróbować z tematyką drugiej wojny światowej w powieściach. Do tej pory miałam do czynienia tylko i wyłącznie z "Kamieniami na szaniec" - książką opartą na faktach, z prawdziwymi bohaterami, którzy kiedyś naprawdę żyli i walczyli. Chcę przeczytać "Córkę piekarza", ale też chociażby "Złodziejkę książek".
  Pozdrawiam, Królowa Książek.

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie słyszałam o tej książce, ale na pewno ją przeczytam. Dzisiaj dodałam u siebie książkę poświęconą tematowi II wojny światowej, może cię zainteresuje ;)
  Pozdrawiam! http://literacki-wszechswiat.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 6. Chyba miałam możliwość przeczytania tej książki, ale nie zdążyłam ;/ No i znowu muszę po nią iść do biblioteki :D Natomiast koleżanka czytała i jej się podobała i mi gorąco poleca :)

  OdpowiedzUsuń