piątek, 30 grudnia 2016

82. A. Sapkowski "SEZON BURZ"

Powroty znanych, lubianych marek po latach są bardzo ryzykowne - zarówno w świecie filmów, gier, jak i książek. Ja przeżyłam kilka takich małych rozczarowań. 

Dziś zaprezentuję Wam książkę, na którą czekało wielu fanów tej serii. Ja nie musiałam, ponieważ całość poznałam już po jej premierze. Słyszałam jednak wiele sprzecznych opinii. A co ja o niej sądzę?


Zapraszam na recenzję "Sezonu Burz" Andrzeja Sapkowskiego!

Ku mojemu niezadowoleniu powieść nie jest kontynuacją sagi, a opowiada o wydarzeniach sprzed czasu trwania fabuły serii. Właściwie nie ma nawet czego streszczać, ot książka przedstawia nam codzienność życia Geralta, gdy był młody - zabijanie potworów, obcowanie seksualne z coraz to nowymi partnerkami. I to dosłownie wszystko,  Brak klimatu, brak magii, znanej z poprzednich odsłon. Nie znalazłam nawet ani kszty humoru, którymi raczyłam się ongiś. Tragedia.

Podczas lektury miałam przedziwne wrażenie, że Sapkowski wyszedł ze swojej skóry i postanowił napisać fanowskie opowiadanie na kanwach własnego uniwersum. Gdyby jeszcze ten wytwór był przeciętny, ale nie... Nie mogę o nim nic dobrego powiedzieć. Jedyną pozytywną cechą "Sezonu Burz" jest to, że zmęczyłam go wyjątkowo szybko. Choć z tyłu głowy wciąż dudniło mi pytanie, dlaczego tracę czas na to "dzieło".

Najgorsze jest chyba to, że Geralt nie jest przedstawiony, jako taki wiedźmin, jakiego pokochałam, Jaskier to nie Jaskier, Yennefer pojawia się, jak na lekarstwo. Ogólnie kreacja bohaterów kuleje. Są papierowi, sposób ich opisu przypomina mocno poziom umiejętności literackich ucznia podstawówki. Jestem okropnie zdegustowana i zniesmaczona. Nie trzymam już tej książki na swojej półce. Nie zasługuje, by ustawić ją obok świetnej sagi i opowiadań. Dzięki Bogu nie wydałam ją ani grosza. Miałabym ogromne wyrzuty sumienia.

Czy polecam Wam "Sezon Burz"? Zdecydowanie nie. Nawet fani będą zawiedzeni, ale możecie spróbować. Nie spodziewajcie się jednak lektury wysokich lotów.

Życzę miłego zaczytania!
A.

~*~
Wydawnictwo: superNOWA
Rok wydania: 2013
Stron: 404
Ocena: 4/10

6 komentarzy:

 1. Nigdy mnie nie ciągnęło do tego rodzaju literatury, po Twoich słowach odpuszczę ją sobie na dobre.

  OdpowiedzUsuń
 2. Na pewno sagę przeczytam, ale czy akurat "Sezon burz"? Temu raczej podziękuję.

  OdpowiedzUsuń
 3. dobra książka, cała seria, nie rozumie czemu ludzie uznają ją za nudną i wolą grę, gra to fanowska kontynuacja! klasyk --- http://lomcia.hol.es/

  OdpowiedzUsuń
 4. Jeszcze nie czytałam nic Sapkowskiego.
  Może kiedyś przyjdzie odpowiedni czas.
  Pozdrawiam
  polecam-goodbook.blogspot.com [nowa recenzja]

  OdpowiedzUsuń