piątek, 26 sierpnia 2016

32. J. Austen "DUMA I UPRZEDZENIE"

Są takie książki, które zachęcają do przeczytania już od pierwszego zdania, akapitu, strony. W moim przypadku dzieje się tak zazwyczaj, gdy sięgam po klasykę literatury. Przyjemnie jest zagłębiać się w opisy minionych epok, jest w tym coś magicznego, a ta niezwykłość bardzo mnie pociąga i sprawia, iż na tego typu prozę decyduję się bardzo często i niemal zawsze jestem oczarowana.

Dziś zapraszam Was w podróż do przełomu XVIII i XIX wieku, na angielską prowincję, dzięki powieści "Duma i uprzedzenie" niezawodnej pani Jane Austen, która skradła moje serce już nie raz.

Państwo Bennetowie z niepokojem zastanawiają się nad losem swoich córek. Nie są zbyt zamożni, a panny są już w odpowiednim wieku na małżeństwo. Kiedy nieopodal pojawia się przystojny i bogaty młodzieniec, pojawia się w nich nadzieja na poprawę losu młodych kobiet.

"Duma i uprzedzenie" to najlepsza powieść Jane Austen, niezaprzeczalnie! Według mnie, autorka zamknęła w niej wszystkie swoje walory i stworzyła opowieść godną podziwu. Mamy tutaj wszystko - angielski humor, który jest subtelny i bardzo zabawny, wachlarz ludzkich charakterów, od wyniosłego pana Darcy'ego do miłego Bingley'a i doskonałe opisy życia prowincji za czasów panowania królowej Wiktorii. Właściwie to tym ostatnim najbardziej się zachwycam, ponieważ jestem wielką pasjonatką tego okresu historycznego, co nie trudno, z resztą, nie zauważyć:)

A co jeszcze mnie urzekło? Oczywiście pan Darcy!:) To chyba nic dziwnego - niemal każda kobieta uwielbia tego bohatera po lekturze. Ja uważam, iż to wspaniale skonstruowana postać. Jest takim, współcześnie mówiąc, "outsiderem", co nadało mu tajemniczości, a ja jako wnikliwa czytelniczka chciała poznać wszystkie jego tajemnice. Inni protagoniści byli mi zupełnie obojętni, skupiłam się na panu Darcy'm i oczekiwałam każdego momentu, kiedy pojawi się na kartach książki.

Po kilkukrotnej lekturze "Dumy i uprzedzenia" doszłam do wniosku, że to nie jest tak na prawdę książka o miłości. To swoisty przekrój dziewiętnastowiecznego prowincjalnego społeczeństwa, uwięzionego w swoich konwenansach i potrzebie bogactwa, które zaślepia ich potrzeby serca. To piękny przykład na to, iż małżeństwo nie musi być umową pomiędzy kobietą a mężczyzną. Niesamowita historia o potrzebie bycia kochanym i dawania miłości. Współcześni mogliby czerpać z niej wiele mądrości, ponieważ tyle teraz rozwodów i zdrad. Przecież nie trzeba wiele, by stać się szczęśliwym człowiekiem.

Podsumowując - "Dumę i uprzedzenie" jak najbardziej polecam. Komu? Każdemu! Nie zależnie, czy jesteś kobietą czy mężczyzną, w tej książce znajdziesz coś dla siebie. Wiadomo, powieść jest bardziej przystępna dla płci pięknej, ale panowie na pewno również zauważą jej urok.


Miłego zaczytania, 
A.
~*~
Wydawnictwo: Świat Książki
Rok wydania: 2014
Stron: 368
Tłumaczenie: Anna Przedpełska-Trzeciakowska
Ocena: 10/10

5 komentarzy:

 1. Niedawno wreszcie nadarzyła się okazja, abym sięgnęła po tę książkę i całkowicie zauroczył mnie klimat wiktoriańskiej Anglii! To była pierwsza powieść Jane Austen, którą przeczytałam, ale coraz bardziej zaczynam przekonywać się do klasyki i już wyczekuję przeczytania "Rozważnej i romantycznej". No i pan Darcy, nad którym ciągle się zachwycam! :D

  OdpowiedzUsuń
 2. Ah, filmowy Darcy :D ten książkowy też ah z resztą;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Cudowna powieść. Moja ukochane perełka brytyjskiej literatury. Ta książka zachwyca i po polsku, i w oryginale.

  OdpowiedzUsuń
 4. Już od pierwszych stron byłam nią oczarowana.

  OdpowiedzUsuń
 5. Przeczytałam oczywiście, nie mogło być inaczej :)

  OdpowiedzUsuń