niedziela, 3 kwietnia 2016

TAG #1 Czytelnicze nawyki

Przyszła pora na pierwszy TAG. Według mnie to super sposób, by czytelnicy poznali nieco lepiej gust czytelniczy blogera i ogólnie jego osobę:) Nie jest więc niespodzianką, że postanowiłam również się na to zdecydować.

Dziękuję bardzo za nominację Robertowi z bloga Książkowy Nieogarek :) Zajrzyjcie do niego:) Świetny blog:)

Zaczynamy!

Czy masz w domu konkretne miejsce do czytania?

Konkretnego nie. Lubię się "przemieszczać" z książką. Wszystko tak na prawdę zależy od tego czy jest mi ciepło! :) Gdy tak - siadam na krześle przy biurku lub kładę się na kanapie. Jeśli nie - zagrzebuję się do łóżka lub w kocyk i na fotel przy grzejniku:) Więc nie, nie mam.


Czy w trakcie czytania używasz zakładki, czy przypadkowych świstków papieru?

Raczej to drugie:) Używam w gruncie rzeczy wszystkiego - paragonów, zdjęć, kawałków papieru:) Obecnie moją zakładką jest metka z bluzki kupionej w Butiku;D Myślę jednak, że jest to spowodowane tym, że nie mam takich zakładek z prawdziwego zdarzenia.


Czy możesz po prostu skończyć książkę? Czy musisz dojść do końca rozdziału, okrągłej liczby stron?

Mogę aczkolwiek tego nie lubię. Staram się zawsze dojść do końca rozdziału czy części powieści. Wtedy lepiej jest mi się znów "wkręcić" w klimat po ponownym podejściu do czytania. Wszystko jednak zależy od sytuacji. Czasami jestem zmuszona skończyć niemal wpół zdania.


Czy pijesz albo jesz w trakcie czytania książki?

Nie jem nic. Nie lubię tego podczas czytania, ale za dobrą kawę przy książce zabiłabym:) Jestem totalnym kawoszem, więc gdy zaczynam czytanie zawsze wpierw robię sobie kawę.


Jesteś wielozadaniowa? Potrafisz słuchać muzyki lub oglądać film w trakcie czytania?

Słucham muzyki, niemal zawsze, przy czytaniu. Najczęściej filmowej i takiej, która według mnie pasuje do danej książki. Oglądanie filmu to już lekka przesada. Albo książka albo film.


Czy czytasz jedną książkę, czy kilka na raz?

Jedną. Nie potrafię czytać kilku na raz. Według mnie wtedy nie można skupić się w pełni na żadnej. 


Czy czytasz w domu, czy gdziekolwiek?

Czytam w domu i w szkole - to moje dwie najczęstsze miejscówki. Słuchawki w uszach i nie straszna mi krzątanina szkolna czy skrobanie kredy o tablicę na matematyce ;D


Czytasz na głos, czy w myślach?

Na ogół w myślach, ale zdarza mi się czytać na głos innej osobie, która bardzo lubi, gdy jej czytam.


Czy czytasz naprzód, poznając zakończenie? Pomijasz fragmenty książki? 


Nigdy, przenigdy, broń mnie panie Boże! To najgorsze co można zrobić! To odbiera przyjemność z przeżywania katharsis w czytaniu. Nigdy tego nie robiłam i nigdy tego nie zrobię. Choćby nie wiem, jak mnie kusiło!


Czy zginasz grzbiet książki?


Zdarza mi się czasami, gdy na przykład chcę zaznaczyć miejsce, do którego chciałabym doczytać dnia dzisiejszego. Ale staram się to robić na tyle umiejętnie, by książki nie zniszczyć. Bardzo dbam o te moje cudeńka:)


Zaznaczasz sobie ulubione fragmenty? Jak?


Zaznaczam ulubione myśli i fragmenty. Robię to zazwyczaj ołówkiem, ponieważ nie trawię mazania długopisem po książkach! Sama bazgrzę namiętnie po podręcznikach, ale w książkach się wystrzegam. Jedyne co toleruję , to dedykacje no i mój podpis, gdy książka jest moją własnością.To by było na tyle:) Jakie byłyby Wasze odpowiedzi? Zapraszam o dyskusji w komentarzach.

Do zrobienia tego TAGu nominuję:
- Wiktorię z bloga Wiktoria Czyta Razem z Wami :)
- Monikę z bloga Piszę Czytam Gotuję :)
- Daniela z bloga BelikovBookBlog :)
- Doviko z bloga Wielopasja :)

Oraz wszystkich, którzy tylko mają ochotę:)


Pozdrawiam!
A.

20 komentarzy:

 1. Uwielbiam takie czytelnicze smaczki. Chociaż każdy z nas czyta to czasem tak bardzo się różnimy :) Jedni czytają tylko "tu", a drudzy nie wyobrażają sobie nie czytać "tam" ;) To jest naprawdę świetne! ;)
  Dzięki za nominację! :D
  http://piszeczytamgotuje.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czekam z niecierpliwością na twoją odpowiedź na TAG:)

   Usuń
 2. Też słucham muzyki podczas czytania, ale przyznam, że zdarza mi się także czytać podczas oglądania filmu. Głównie dlatego, że czasem siedzę z mamą i ona włącza telewizor, a ja w tym czasie czytam. I choć mój mózg może nie rejestruje wszystkich scen z filmu, to głos z telewizora nie przeszkadza mi przy czytaniu. Nie w takich warunkach się czytało :)
  Powiem Ci, że często czytam kilka książek na raz (tak 2-3) i nie mam problemu z gubieniem wątków. Chyba, że książki są o podobnej tematyce, ale raczej nie dobieram ich w taki sposób. Wynika to z tego, że zazwyczaj czytam jakąś papierową książkę, coś na ebooku, a kiedyś jeszcze lekturę do szkoły.
  A swoje ulubione fragmenty zaznaczam zakładkami indeksującymi :) Nie wyobrażam sobie zaznaczania ołówkiem, bo nie wiedziałabym, na której stronie szukać :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja zazwyczaj pamiętam, gdzie coś zaznaczyłam;D

   Usuń
 3. Jak widać każdy inaczej traktuje swoje książki i inaczej rozumie dbanie o nie :) Nie wyobrażam sobie zginania grzbietu czy mazania w książce czymkolwiek - do zaznaczania są przecież karteczi indeksujące :)
  Za to za kawę przy czytaniau i ja jestem w stanie zabić oraz z reguły czytam tylko jedną książkę na raz :)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Każdy ma swoje dziwactwa:) ja jestem jaka jestem, ale zaręczam, że moje książki są w doskonałym stanie:) jedna tylko kiedyś zamoczyła mi się śniegiem, ale tragicznie się to nie skończyło. Trochę u dołu są pofalowane kartki:)

   Usuń
 4. Ja zaznaczam często fragmenty książek kolorowymi karteczkami, dzięki czemu jest mi łatwiej do nich powracać :) Również staram się czytać jedną książkę naraz, ale niestety często mi to nie wychodzi i z tej jednej książki, robią się trzy lub cztery ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Mi często zdarza się czytać kilka książek jednocześnie, inną książkę czytam w autobusie, a inną w domu :) Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja po prostu nie potrafię użyć jakiegoś przypadkowego papierku zamiast zakładki :D Mam ich pełno, więc zawsze, gdy wybieram książkę do czytania (co zajmuje bardzo dużo czasu) to wybieram także pasującą zakładkę :D Co do czytania kilku książek naraz, to zazwyczaj czytam 3 lub więcej i ani trochę nie mieszają mi się fabuły plus, na każdej potrafię się w pełni skupić :)
  Pozdrawiam,
  Jessie
  http://lifting-pages.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też chciałabym mieć zakładki:( muszę sobie jakieś kupić.

   Usuń
 7. No, nieźle mi posłodziłaś. :D Dziękuję za komplementy.
  Bardzo ciekawe odpowiedzi. Ja również nie lubię kończyć czytania w pół zdania.
  Pozdrawiam
  ksiazkowy-nieogarek.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam już nominację do kolejnych tagów:) więc dostaniesz nominację:)

   Usuń
 8. Ja też nie potrafię czytać kilku książek naraz. Jeśli chodzi o zakładki to hmm polecam zamówić coś na książka i prezent tam dodaj bardzo fajne zakładki do zamówienia. :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Dla mnie czytanie książek to zawsze ściśle określony rytuał, od którego niezwykle rzadko robię odstępstwa. Ponieważ buszuję po różnych gatunkach literackich mam w domu kilka kącików, w których przysiadam i zaczytuję się w książkach. :) Czasami czytam tylko jedną książkę, ale często równolegle inne. Zawsze muszę mieć dobrane do gatunków zakładki, notes, pióro i filiżankę kawy lub herbaty. :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Bardzo fajny TAG i wiele można się z niego dowiedzieć ;)

  Pozdrawiam,

  czytaninka.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 11. Podziwiam :D Jednocześnie czytasz i słuchasz muzyki? I wiesz, co przeczytałaś? :D
  Mnie by to rozpraszało :D Nie potrafię jednocześnie czytać książki i słuchać muzyki :)

  Pozdrawiam!
  Franciszka Jones

  OdpowiedzUsuń
 12. Bardzo ciekawy tag :)
  Inni czytają do ,,jeszcze jednego rozdziału'' ja czytam do pełnej ilości stron, taka moja mała mania, że jeśli nie przeczytam do pełnej ilości stron to będzie mnie to męczyć przez całą noc i już nie zasnę. Co do zakładek to zazwyczaj zaznaczam tym co wpadnie mi w ręce, aczkolwiek mam jedną moją ulubioną zakładkę na szczęście nie z papieru bo by długo nie przetrwała. Książki czytam więcej niż jedną nie umiem się powstrzymać :D Co do muzyki, również słucham jej podczas czytania, a jej tempo dobieram pod książki :)
  Pozdrawiam cieplutko :*

  OdpowiedzUsuń
 13. Bardzo ciekawe odpowiedzi :) dziekuje za nominacje jak tylko znajdę czas na pewno na nią odpowiem :) tez słucham muzyki podczas czytania :)
  Pozdrawiam cieplutko

  OdpowiedzUsuń