piątek, 28 października 2016

51. A. Jadowska "DZIEWCZYNA Z DZIELNICY CUDÓW"

Muszę przyznać, że nie mogłam się doczekać, kiedy w końcu nadejdzie dzień recenzji książki, jaką chcę Wam dziś zaprezentować. Fakt, że pochodzi ze współpracy recenzenckiej jeszcze bardziej powiększa moją ekscytację. Dlatego nie myślcie o mnie źle, jeśli będę mówiła o niej w samych superlatywach, Ona zdecydowanie na to zasługuje.

Zapraszam na recenzję "Dziewczyny z Dzielnicy Cudów"!:)

Akcja powieści dzieje się w alternatywnych dwóch miastach - Warsie i Sawie - przedzielonych Wisłą. Brzmi znajomo, prawda? Wars jest okrutnym i surowym miejscem a Sawa kipi egzotyką, w której kryją się szpony niejednej bestii. Wokół tych nadzwyczajnych terenów żyje Nikita - ale to nie jest jej prawdziwe imię - to miano jedno z wielu. Nikita jest Cieniem, załatwia za ludzi pewne problemy, którym oni sami nie potrafią do końca sprostać. Jest też Robin - przysłany przez Matkę - niby przyjazny, niby pomocy, ale zbyt tajemniczy by w pełni mu zaufać. Nikita odwiedza Dzielnicę Cudów - niezwykłe miejsce, zastygnięte w latach 30. XX wieku. Ktoś porwał młodą artystkę ze znanego lokalu. Kobieta podejmuje się zadania, choć nie zdaje sobie sprawy że to zaprowadzi ją tam, gdzie zdecydowanie nie chciałaby dotrzeć.

Uwielbiam tę książkę! Sięgając po "Dziewczynę z Dzielnicy Cudów", nie spodziewałam się przeżyć tak wspaniałej przygody. Kocham w niej wszystko - miejsce akcji główną bohaterkę, klimat, język... Pani Jadowska jest fenomenalna!

Zacznijmy jednak od początku - powieść porwała mnie w swój świat już od pierwszego zdania, ba, od pierwszego słowa. Wprost nie mogłam się oderwać. Autorka pisze w pewien hipnotyzujący sposób, jaki sprawia że nie mamy choćby najmniejszej ochoty przerwać lektury. "Dziewczyna..." jest pełna świetnych opisów, przezabawnych dialogów i ciągłych zwrotów akcji. Nie pozwala się nudzić:)


Wszystko okraszają jeszcze doskonale wykreowani bohaterowie.  Nie znajdziecie tu zbędnych czy niepełnokrwistych postaci. Ja jestem pod ogromnym wrażeniem każdej z nich. W doskonały sposób wypełniają ten fantastyczny, w swojej magii i brutalności, świat. Najwięcej zachwytu wzbudziła we mnie oczywiście protagonistka - Nikita to bohaterka bardzo charyzmatyczna i skrywająca wiele tajemnic. Kiedy odłożyłam powieść na półkę, miałam wrażenie, że nadal ma przede mną wiele sekretów, które zapewne odkryję przy okazji czytania kolejnych tomów z serii. Wraz z Robinem tworzą wzajemnie uzupełniającą się całość.

Muszę przyznać, że książka kilka razy mocno mnie zaskoczyła, w żaden sposób nie mogłam przewidzieć, co będzie dalej. Sukcesywnie wszystkie moje teorie legły w gruzach, ale to pozwoliło mi przeżyć niesamowite katharsis, a tego właśnie oczekuję od literatury - wielkich emocji, wbijających w fotel. Żałuję tylko, że to dopiero moja pierwsza książka tej autorki (wielu znawców gatunku uzna to za żart;D), ale po "Dziewczynie z Dzielnicy Cudów" wiem, że muszę sięgnąć po inne jej pozycje. W oczekiwaniu na drugi tom Serii o Nikicie może uda mi się zapoznać z choć jedną częścią tej o Dorze Wilk. Już jednak chciałabym zagłębić się po raz wtóry we wspaniałym alternatywnym obrazie Warszawy:)
Pragnę również wspomnieć, jak ta książka jest pięknie wydana. Bardzo podoba mi się okładka oraz śliczne grafiki, które można znaleźć wewnątrz. Rzadko spotyka się takie perełki. Mam nadzieję, że kolejne tomy będą w taki sam sposób cieszyły moje oko:)Podsumowując - tego właśnie oczekiwałam! Jestem zachwycona lekturą i już nie mogę się doczekać kolejnych tomów przygód Nikity. Wszystkim Wam polecam tę pozycję. Pani Jadowska pisze doskonale:)

Życzę miłego zaczytania!
A.

ZA KSIĄŻKĘ SERDECZNIE DZIĘKUJĘ WYDAWNICTWU SQN!

~*~
Wydawnictwo: SQN
Rok wydania: 2016
Stron: 320
Ocena: 10/10

6 komentarzy:

 1. Właśnie czytam tę powieść! Bardzo mi sie podoba, ale nie ukrywam, że nico ciężko mi przez nią przebrnąć. Coś w stylu pisania Jadowskiej mi nie pasuje, ale nie wiem, co dokładnie. :/ Pozdrawiam!
  Osobliwe Delirium

  OdpowiedzUsuń
 2. Recenzja ciekawa i bardzo zachęca, ale chyba odpuszczę tę lekturę. Wyrosłam chyba już z takich historii.

  OdpowiedzUsuń
 3. O tej książce słyszałam naprawdę wiele :)
  Jakoś jednak nie do końca jestem przekonana, chociaż wydanie jest naprawdę genialne!
  Kasi recenzje

  OdpowiedzUsuń
 4. Dużo dobrego ostatnio słyszałam o "Dziewczynie z dzielnicy cudów". Sam świat jest intrygujący, podzielenie Warszawy na dwa odrębne miejsca to ciekawy zabieg. Poza tym coś czuję, że polubię główną bohaterkę:) No i na dodatek lata 30! Bardzo lubię historyczne motywy, dlatego jestem zafascynowana książką i z pewnością po nią sięgnę :) Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 5. Grafikę ma cudowną, to widać! Tak wieeeele słyszałam o tej książce i tak baaardzo chciałabym mieć ją na swojej półce.
  Pozdrawiam // Książki w Piekle ♥

  OdpowiedzUsuń